Anasayfa Kurumsal Web Sitesi

Kurumsal Web Sitesi

Webtasarimi

Web sitesinin ne olduğunu muhtemelen herkes veya çoğu kişi biliyordur. Web sitesinin ne olduğu ile ilgili konuya girmeye başlarsak, web sitesi internet üzerinde bir sayfadır. Bu sayfanıza ister kendinizi, isterseniz de hizmetlerinizi, ürünlerinizi veya herhangi bir firma ya da şirket sahibiyseniz, firmanızı ya da şirketinizi tanıtabilirsiniz. Yazılar, bloglar, resimler ve videolarla sitenizi donatabilir ve ziyaretçilerin girmesi için etkili bir site oluşturabilirsiniz. Peki, bu siteyi ben kurabilir miyim ya da başkasına mı sormam gerekiyor diye soracak olursanız, hemen onun da cevabını verelim. Eğer web sitesi tasarlamayı biliyorsanız elbette sizde yapabilirsiniz, fakat bilmiyorsanız, yardım almanız çok daha iyi olacaktır. Web sitesi tasarlamak zor değildir, fakat bazı püf noktaları bulunmaktadır.

Bir web sitesi tasarlamaya başlamadan önce size gerekli olan hostinge sahip olmanız gerekmektedir. Bir hosting nedir diye soracak olursanız, aslında en basit açıklaması olarak, internet dünyası üzerindeki yeriniz veya tapunuz olmaktadır. Şöyle düşünün, bir arsa alacaksınız veya bir arsa üzerinde duran bir ev alacaksınız ve bunun için satın aldıktan sonra size bir tapu veriliyor. Bu tapu, o arsanın veya binanın size ait olduğunu gösteriyor. Hostingde internet dünyasında bir yerinizin olduğunu göstermektedir. Aslında her şey sadece bu kadar, ama hosting olmadan kesinlikle bir web sitesi kuramazsınız. Hosting sahibi olduktan sonra ise bir tane domaine ihtiyacınız olacaktır.

Domain ise sizin adresinizdir. Dolayısıyla web sayfanızın adresi olacaktır. Bunu .com ile bitirebilirsiniz veya .org ya da gov.tr ve benzeri biçimler bulunmaktadır. Bunlar internet üzerinden domain alırken seçebilirsiniz. Bazen ise firma veya şirketin adını kullanabilir ve bu şekilde klasik bağlantılar kullanmak zorunda kalmayabilirsiniz, fakat önemli olan bağlantıların veya aynı adresin başkası tarafından kullanılıp kullanılmadığını bilmektir. Web sitesi size birçok avantajlar sağlayacaktır, fakat bunun için interneti ve web sitenizi en doğru şekilde kullanabilmeniz gerekmektedir. Web sitesi hayatınızdaki birçok şeyi değiştirecektir, fakat yanlış bir şekilde kullanırsanız veya yanlış amaçlar için kullanırsanız, bu durum sizin için olumsuz olarak geri dönüş yapacak ve en sonunda sitenizin kapanmasına bile sebep olabilmektedir.

Web sitesi kendinizi ve verdiğiniz hizmetleri tanıtmanın en kolay ve rahat yolu olmaktadır. Milyarlarınızı kullanarak reklam ve tanıtım malzemeleri basmak zorunda değilsiniz. Belki sadece kendi kartvizitinizi basabilirsiniz ama başka hiçbir şeye ihtiyaç duymayacaksınız, çünkü bir web sitesi ile beraber sadece kendi ülkenizde veya kendi yaşadığınız yerde değil, dünyanın her yerinde kendi sesinizi duyurabileceksiniz. Bu gerçekten kolay değil, fakat siz kendinizi ne kadar iyi tanıtırsanız, o kadar çok fazla kişi sizi tanıyacaktır ve doğru tanıyacaktır ki doğru tanınmak artık günümüzün en önemli olan konusudur. Doğru tanınmamak gerçekten çok zor oluyor ve haliyle firmaları veya şirketleri, hatta şahısları bile etkileyebiliyor.

Web siteleri günümüzde maalesef ki birçok yanlış amaçlar için kullanılmaya başlandığından, birçok web siteleri anında kapanabiliyor veya anında şikâyete uğrayabiliyor. Eğer sizde bir web sitesi kurmak istiyorsanız, öncelikle neyi amaçlayarak kuracağınızı çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Kendinizi ve geçmişinizi tanıtabilirsiniz, mesleğinizi tanıtabilirsiniz veya verdiğiniz hizmetleri tanıtabilirsiniz. Burada yapabileceğiniz birçok şey var, fakat en önemlisi web sitesini en doğru şekilde kullanabilmektir. Web sitesi gerçekten çok hassas bir konudur, çünkü birçok kişi sitenizi ziyaret edebilir ve insanların ne düşünecekleri veya ne tür yorum yapacaklarınız siz merak edeceksiniz. Dolayısıyla haliyle sizde insanların siz veya hizmetleriniz ya da siteniz hakkında olumsuz ya da yalan yanlış yorumlar yapmalarını istemezsiniz.

Bu yüzden çok zordur. Hatta sadece zor değil, bu yüzden çok hassas bir reklam malzemesidir. Sağlam ve iyi bir web sitesi yapmak gerçekten çok zordur, çünkü hem sitenize giriş yapacak olan ziyaretçileri etkileyebilmeniz gerekiyor, hem eğer ürün satacaksanız, müşterilerin istedikleri gibi ürünler tanıtmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra çok ses getirecek bir domain, yani bir site ismi bulmanız gerekiyor. Bunların hepsini bir dengede tutmak gerçekten çok zordur ve bu yüzden sağlam bir web sitesi yapmak bazen uzun bir zaman alabiliyor. Bazen aylar sürebiliyor ve hatta site kurulduktan sonra bile, bazen değişiklikler ve yenilemeler mecburi olarak yapılmak zorunda kalıyor.

Web sitesini genel anlamda internet dünyasındaki yeriniz olarak görebilirsiniz. İnternet dünyasında bir yere sahip oluyorsunuz ve kiranızı ödediğiniz sürece yerinizde kalabiliyorsunuz ve tanıtımlarınıza ve reklamlarınıza devam edebiliyorsunuz. Genel anlamda web sitesi için bir yer kiralama, normal bir dükkân kiralamaktan çok çok daha ucuzdur ve bu yüzden birçok firma aslında dükkândan çok internet üzerinden bir site açarak sanal şube kuruyorlar. Web sitesi hem ucuz hem de birçok avantajları olduğu için firmaların daha çok işine geliyor. İnternette araştırdığınızda aslında birçok web sitesi tasarlayan firmalar bulabilirsiniz. Hatta bazı siteler sadece sitenizi tasarlamıyor, aynı zamanda siteniz için danışmanlıkta yapıyor.

Bu da firmalar için çok önemli oluyor, çünkü firma için önemli olan sitelerini milyonlara duyurmak ve bunun yanında aynı şekilde sitede bulunan ürünler için müşteriler bulabilmek. Her şeyi malum firma kendi başına yapamıyor, dolayısıyla danışmanların olması çok işlerine yarıyor. Danışmanlar bir değil, iki değil, hatta istediğiniz kadar danışmanları firmanızda veya şirketinizde çalıştırabiliyorsunuz veya web tasarım firması aracılığı ile sınırlı sayıda danışmanlarla beraber çalışabiliyorsunuz. Bir web sitesi sahibi olmak gerçekten çok avantajlıdır ve hatta çok büyük avantajları bulunmaktadır. Bir defa en büyük avantajı zaten kolay, rahat ve hızlı bir şekilde reklam ve tanıtım yapabilmektir. Bir firma için en önemli konulardan bir tanesi budur.

Web sitesi sayesinde sadece çevrenizde bulunanlara değil, dünyanın dört bir yanında bulunan herkese kendinizi, ürünleriniz ve hizmetlerinizi tanıtabiliyorsunuz. Bu gerçekten çok önemlidir, çünkü ürünlerinizi tanıtmadığınız sürece ve verdiğiniz hizmetleri anlatmadığınız müddetçe, hiçbir müşteri sitenizi ziyaret etmeyecektir. Bir müşterinin sitenizi ziyaret etmesi mutlaka o kişinin ürünlerinizden satın alacağı veya hizmetlerinizden faydalanacağı anlamına gelmiyor, fakat ürün alışverişi yapmak isteyen veya hizmetlerden faydalanmak isteyen tanıdıkları varsa, onları mutlaka yönlendirmektedir. Bir web sitesi sahibi olmak gerçekten çok önemlidir. Hatta sadece önemli değil, aynı zamanda iş veya ticari hayatınızı fazlasıyla değiştirmektedir. Bir web sitesi sahibi olabilmenin onlarca faydaları ve avantajları vardır ve bunu ancak bir web sitesi sahibi olduğunuzda anlayabiliyorsunuz.

Elbette web sitesi sahibi olmadan, bazı avantajlarını görebiliyorsunuz, fakat sizin kendi web siteniz olduğunda, bu avantajları daha fazla hissedebiliyorsunuz, çünkü bu avantajlardan siz faydalanacaksınız. Bir web sitesinin bu kadar iş ve ticari hayatınızı değiştireceğinizi hiç düşünmüş müydünüz diye soracak olursanız, belki de hayır, çünkü teknoloji ve internet gerçekten çok fazla gelişti ve insanların iş hayatını çok büyük bir ölçüde değiştirdi. Ticari bir şekilde olmasa bile, insanlar kendilerini tanıtabilmek için ve kendi mesleğini tanıtmak için bile kendisine bir web sitesi açabiliyor. Buradan bir web sitesinin ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Bir web sitesi açmanız için illa bir şeyler satmak zorunda değilsiniz veya bir hizmet vermek zorunda değilsiniz.

Sadece kendinizi ve mesleğinizi pazarlamak açısından da bir web sitesi kurabilirsiniz. Bir web sitesi kurmak aslında internet dünyasındaki en kolay şeylerden bir tanesidir. Her şey tamamen sizin nasıl bu siteyi kurmak istediğinize bağlıdır. Sitede neler istiyorsunuz veya sitede neler göstermek ve anlatmak istiyorsunuz. Web sitesi sizin için aslında bir araç olması gerekiyor, fakat bazen bir amaç olarak ta kullanılabiliyor, çünkü günümüzde web siteleri aracılığı ile birçok şeyler gerçekleştiriliyor. Kendisini tanıtmak isteyen çok fazla kişi oluyor ve bunu yapabilmek için kendilerine bir web sitesi oluşturuyorlar.

Kim olursa olsun kendi mesleğini veya hizmetlerini tanıtmak ister. Ne yaptığını milyonlarca kişiye anlatmak ister, fakat bu çok kolay değildir ve bu yüzden web sitesi tasarımcıları ve danışmanlar gerek duyulmaktadır. Web sitesi tasarlamak, bir domain bulmak ve adresi yazarak siteye girmek kolay, fakat sitenizi tanıtmak ve ziyaretçilerin siteye girmelerini sağlamak, işte bu biraz daha uzmanların size yardımcı olabileceği bir konudur. Kendinizde sitenizin tanıtımlarını sosyal paylaşım sitelerinden veya birçok farklı siteler bulunmaktadır ve bu sitelerden yapabilirsiniz, fakat danışmanlar sayesinde birçok kişiye ulaşabileceksiniz ki bu da danışmanların uzmanlık alanları olmaktadır ve bu işi yaparak çalışıyorlar. Dolayısıyla sizin için zor olan, onlar için kolay olacaktır ve size yardımcı olabileceklerdir.

Bir web sitesini nasıl kurabilirsiniz veya bir web sitesine nasıl farklı bilgiler yükleyebilirsiniz, bunların hepsini web tasarım firmalarından öğrenebilirsiniz veya onlarla beraber kendi web sitenizi kurabilirsiniz. Bir web sitesi kurmak çok zor değildir. Burada önemli olan web sitenizin doğru bilgilerle kurulması ve dolayısıyla insanlara doğru bilgileri aktarabilmektir. Bir web sitesi sizin için her şeyiniz haline gelebilir. Oradan insanlarla iletişim kurmaya başlayabilirsiniz. Oradan insanlara bütün hizmetlerinizi ve kendinizi tanıtabilirsiniz ve oradan ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satabilirsiniz. Sonuçta iş hayatında olduğunuz zaman, mutlaka işin içinde maddiyat olacaktır. Bir şeyleri müşterilere satacaksınız. Bu gerek ürünler olabilir veya hizmetler olabilir.

İnternete girip web sitesinin asıl anlamını araştırabilirsiniz. Burada size anlatılan elbette bir web sitesi tasarlamanın ne olduğu ve bir web sitesinin ne olduğunu kısaca anlatıyoruz, fakat web sitesi gerçekten büyük avantajlar taşıyan ve iş ve ticari hayatı çok değiştiren bir unsur olmuştur. İnternet yokken insanlar nasıl iletişim kuruyorlardı veya insanlar kendi hizmetlerini tanıtabilmek ve müşteri toplayabilmek için ne kadar çok zahmetlere giriyorlardı, fakat artık öyle bir şeye gerek yok. Her şeyi sadece bir tane web sitesinden halledebiliyorsunuz. Bunun ne kadar firma veya şirketiniz, hatta kendiniz için bile olumlu olduğunu anlayabilmek için bir web sitesi kurmanız veya kurdurmanız gerekir. Web sitesini kullanarak kendi müşterilerinize ulaşmanız gerekir.

Bu gerçekten de iş ve ticari dünyada çok önemli ve büyük bir adım olmuştur, çünkü bir defa zaman kaybını önlemiştir. İnsanlar hem bir taraftan çalışacak, hem bir taraftan ürünleri tanıtacak, hem de diğer taraftan ürünlerin ve hizmetlerin satışını gerçekleştirecekti. Bu gerçekten kolay bir iş değil ve bunu yapabilmek için ise onlarca, belki de yüzlerce çalışanına ihtiyacı olacaktı. Kimi firmalar ve şirketler bunu yapabilirken, kimileri de yapabilecek durumda değil. Bu açıdan web sitesi ve internet dünyasının gelişmesi gerçekten büyük bir avantaj oldu, çünkü daha fazla personellere ihtiyaç duymadan firmalar kendi işlerini yapabildiler. Artık her şeyi web sitelerinden hallediyoruz.

Bütün işlerimiz web sitesi üzerinden yürütülmektedir. Yapmak istediğiniz şey ne olursa olsun, herkes kendini internetin başında buluyor. Kimi oyun sitesi kuruyor, kimi alışveriş sitesi kuruyor, kimi kendi firmasını tanıtabilmek adına bir site kuruyor, kimi giyim mağazasına bağlı bir şubeyi site olarak kuruyor ve daha milyonlarca buna benzer siteler bulunmaktadır. Bunların hepsi ya normal web siteleridir, dolayısıyla sadece kendilerinden ve hizmetlerinden bahseden, aynı zamanda ürettikleri ve satışa sundukları ürünlerinden bahseden siteler olmaktadır. Bazı siteler ise hem bunları yapan, ama diğer taraftan da satışlarını gerçekleştiren e-ticaret siteleri olarak bulunmaktadır. E-ticaret siteleri biliyorsunuz ki internet üzerindeki mağazaların veya markaların şubeleridir.

Günümüzde web sitesi tasarımcıları çok fazla aranmaktadır, çünkü çok fazla web sitesi tasarlamak isteyenler oluyor ve bunun için de mutlaka web sitesi tasarımcıları gerekiyor. Web sitesi tasarımcıları maalesef kolay bulunmuyor ve çoğunlukla emeklerin karşılığını alabilip alamayacaklarına bakıyorlar ve bu sebeple her firma veya şirketle çalışmak istemiyorlar. Web sitesi tasarımı müşteriye veya firmaya göre bazen kolay, bazen ise çok zor olabiliyor. Kaldı ki bazı siteleri düzenli olarak sürekli güncellenmektedir. Bu sebeple bir web sitesi tasarımcısı bazen firma ne zamana kadar var olursa o zamana kadar onlarla beraber çalışmak zorunda kalıyor ki bu şekilde bir nevi firmanın grafik tasarımcı personeli haline geliyor.

Elbette lüks ve yüksekte bir firma veya şirkette bir tasarımcı olarak çalışabilmek güzel, fakat bu maalesef her tasarımcının başına gelen bir şans değildir, bu sebeple birçok web sitesi tasarımcılarını sadece web sitesi tasarım firmalarında bulabiliyorsunuz. Bazen ise çevrenizde web sitesi tasarlayan veya grafik ile uğraşan kişiler bulunabilir ve onlardan da yardım alabilirsiniz. Bir web sitesi tasarlamak, eğer bilişim ve interneti çok iyi bir derecede biliyorsanız çok zor bir iş değildir, fakat kolayda değil çünkü işin içerisine kodlamalar gibi birçok farklı konular girmektedir ve bazı insanlar bu tür karmaşık konularla uğraşmak istemezler. Bu yüzden de internet ve web sitesi tasarımcıları bulunmaktadır.

İnternet teknoloji dünyasının en dev ve gelişmiş ürünüdür. İnternet bir teknoloji ürünüdür, fakat artık daha büyük bir hale gelmiş ve ürün olmaktan çıkmıştır, çünkü herkesin rahatlıkla ve özgürce kullanabildiği bir araçtır. Web sitesi sahibi olmak gerçekten birçok insanların işine yaramış ve insanların işlerini kolaylaştırmıştır, çünkü bir web sitesi ile tanıtım v reklam ciddi anlamda artık kolay bir şekilde yapılmaktadır. Eskiden kendinizi tanıtmak isteseniz bile tanıtamazdınız veya çok zor olurdu, çünkü onlarca insanlarla yüz yüze görüşmek zorunda kalacaktınız ve insanları ikna etmek zorunda kalacaksınız ki bu kolay bir şey değil. İş hayatı yeteri kadar zorken bir şeylerin iş dünyasını kolaylaştırması gerekiyordu ve bunu artık internet ile yapabiliyoruz.

İnternet artık bizim her şeyimiz. Bütün işlerimizi internet ile hallediyoruz ve kendi web sitelerimizi kurarak işlerimizi yürütüyoruz. Fark ettiyseniz web siteleri diyoruz, çünkü bazıları ve bazı firmalar bir değil, iki değil, üç değil, üçten fazla web sitesi ile beraber çalışabiliyorlar. Web sitelerinin birinde kendilerini veya firmalarını tanıtıyorlar. Başka bir web sitesinde verdikleri hizmetlerini tanıtıyorlar ve iletişim bilgilerini koyuyorlar. Başka bir web sitesindeyse ürünlerini ve hizmetlerini satıyorlar. Dolayısıyla birçok firma veya şirketlerin en az 3 tane web sitesi oluyor. Bu sayı elbette firma veya şirketin durumuna göre artabilmektedir. Artık bütün işlerimizi web sitelerine ve internete bağladık ve bu şekilde yürümeye de devam edecektir.

0212

5449997

Whatsapp